Vishay/Dale RCL1225487KFKEG
RCL1225487KFKEG picture photo
Mfg. Part Number
RCL1225487KFKEG
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 487K OHM 2W 2512 WIDE
Datasheet Download
RCL1225487KFKEG.pdf
Availability of RCL1225487KFKEG
QUANTITY
RCL1225487KFKEG Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL1225487KFKEG
Internal Part NumberEIS-RCL1225487KFKEG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)487k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2512 (6432 Metric), 1225
Supplier Device Package1225 (3263 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.248" W (3.20mm x 6.30mm)
Height0.035" (0.90mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL1225487KFKEG
Related LinksRCL1225, RCL1225487KFKEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL1225487KFKEG Details Description
Related parts for RCL1225487KFKEG
WAVEBOX RAIL MNT 22.5MM NO CROSS datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
INDICATOR PB RECT RED 5V ILLUM datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 400VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK FOR PWR MOD/IGBT/RELAY datasheet.pdf
CAP FILM 43NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf
DIODE MODULE 300A 45V 2TOWER datasheet.pdf