Vishay/Dale RCL1225560RJNEG
RCL1225560RJNEG picture photo
Mfg. Part Number
RCL1225560RJNEG
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 560 OHM 2W 2512 WIDE
Datasheet Download
RCL1225560RJNEG.pdf
Availability of RCL1225560RJNEG
QUANTITY
RCL1225560RJNEG Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL1225560RJNEG
Internal Part NumberEIS-RCL1225560RJNEG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)560
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2512 (6432 Metric), 1225
Supplier Device Package1225 (3263 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.248" W (3.20mm x 6.30mm)
Height0.035" (0.90mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL1225560RJNEG
Related LinksRCL1225, RCL1225560RJNEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL1225560RJNEG Details Description
Related parts for RCL1225560RJNEG
CAP FILM 0.33UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
IC MUX 16-BIT 4CH A/D 28-DIP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 20A TO220AC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
QKE HDR SS STR DP datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 35V 10% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
PILOT LIGHT 12MM SQ YELLOW LED datasheet.pdf