Vishay/Dale RCL12255K10FKEG
RCL12255K10FKEG picture photo
Mfg. Part Number
RCL12255K10FKEG
Brief Description
RES SMD 5.1K OHM 2W 2512 WIDE
Datasheet Download
RCL12255K10FKEG.pdf
Availability of RCL12255K10FKEG
QUANTITY
RCL12255K10FKEG Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL12255K10FKEG
Internal Part NumberEIS-RCL12255K10FKEG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2512 (6432 Metric), 1225
Supplier Device Package1225 (3263 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.248" W (3.20mm x 6.30mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL12255K10FKEG
Related LinksRCL1225, RCL12255K10FKEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL12255K10FKEG Details Description
Related parts for RCL12255K10FKEG
DIODE MODULE 40V 160A TO249AA datasheet.pdf
RC NETWORK 1K OHM/220PF 5% SMD datasheet.pdf
FUSE GLASS 3.5A 250VAC 125VDC datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS .100 22AWG RED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1UF 10V X5R 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 324 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf
CARTRIDGE D 15A datasheet.pdf