Vishay/Dale RCL12255K11FKEG
RCL12255K11FKEG picture photo
Mfg. Part Number
RCL12255K11FKEG
Brief Description
RES SMD 5.11K OHM 2W 2512 WIDE
Datasheet Download
RCL12255K11FKEG.pdf
Availability of RCL12255K11FKEG
QUANTITY
RCL12255K11FKEG Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL12255K11FKEG
Internal Part NumberEIS-RCL12255K11FKEG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.11k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2512 (6432 Metric), 1225
Supplier Device Package1225 (3263 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.248" W (3.20mm x 6.30mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL12255K11FKEG
Related LinksRCL1225, RCL12255K11FKEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL12255K11FKEG Details Description
Related parts for RCL12255K11FKEG
OSC XO 48.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RECEIVER REMOTE CTRL SIDE 40KHZ datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
RES 0.22 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.5M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 135 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.12UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONTACT SKT SIZE 12 RADSOK SLVR datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS datasheet.pdf
GT 3C 3#4 PIN RECP WALL RM datasheet.pdf
Low Distortion 1.0 GHz Differential Amplifier IC datasheet.pdf