Vishay/Dale RCL12255R60JNEG
RCL12255R60JNEG picture photo
Mfg. Part Number
RCL12255R60JNEG
Brief Description
RES SMD 5.6 OHM 2W 2512 WIDE
Datasheet Download
RCL12255R60JNEG.pdf
Availability of RCL12255R60JNEG
QUANTITY
RCL12255R60JNEG Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL12255R60JNEG
Internal Part NumberEIS-RCL12255R60JNEG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.6
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2512 (6432 Metric), 1225
Supplier Device Package1225 (3263 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.248" W (3.20mm x 6.30mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL12255R60JNEG
Related LinksRCL1225, RCL12255R60JNEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL12255R60JNEG Details Description
Related parts for RCL12255R60JNEG
MINI SNAP ACTING SWITCH 15 AMP datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
ULTRA-CINCH TIE, CENTER GROMMET datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ18 27 OLIV datasheet.pdf
AC DRIVE,3HP,480V,2.2KW,3PH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
TERM BLOCK 17.5A 250V 5MM 10POS datasheet.pdf
XFRMR TOROIDAL 7VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 19.2MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 50POS datasheet.pdf
CONN RCPT 47POS PNL MNT SKT datasheet.pdf