Vishay/Dale RCL122568K0FKEG
RCL122568K0FKEG picture photo
Mfg. Part Number
RCL122568K0FKEG
Brief Description
RES SMD 68K OHM 2W 2512 WIDE
Datasheet Download
RCL122568K0FKEG.pdf
Availability of RCL122568K0FKEG
QUANTITY
RCL122568K0FKEG Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL122568K0FKEG
Internal Part NumberEIS-RCL122568K0FKEG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2512 (6432 Metric), 1225
Supplier Device Package1225 (3263 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.248" W (3.20mm x 6.30mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL122568K0FKEG
Related LinksRCL1225, RCL122568K0FKEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL122568K0FKEG Details Description
Related parts for RCL122568K0FKEG
FUSE CERM 2A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN 15VOUT datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 287 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V datasheet.pdf
RES SMD 829OHM 0.01% 0.6W J LEAD datasheet.pdf
RES SMD 9.01KOHM 0.01% 1/2W 2010 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-5V 1W datasheet.pdf