Vishay/Dale RCL122568K0FKEG
RCL122568K0FKEG picture photo
Mfg. Part Number
RCL122568K0FKEG
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 68K OHM 2W 2512 WIDE
Datasheet Download
RCL122568K0FKEG.pdf
Availability of RCL122568K0FKEG
QUANTITY
RCL122568K0FKEG Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL122568K0FKEG
Internal Part NumberEIS-RCL122568K0FKEG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2512 (6432 Metric), 1225
Supplier Device Package1225 (3263 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.248" W (3.20mm x 6.30mm)
Height0.035" (0.90mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL122568K0FKEG
Related LinksRCL1225, RCL122568K0FKEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL122568K0FKEG Details Description
Related parts for RCL122568K0FKEG
SPACER MOUNT LED TRI-LEAD .380" datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 18SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
Crystal 40.0000MHz 30ppm 20pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
SENSOR 0-15 PSI GAUGE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 35.7K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
HD RA SMT datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 500MW SOD80 datasheet.pdf