Vishay/Dale RCL122568R0FKEG
RCL122568R0FKEG picture photo
Mfg. Part Number
RCL122568R0FKEG
Brief Description
RES SMD 68 OHM 2W 2512 WIDE
Datasheet Download
RCL122568R0FKEG.pdf
Availability of RCL122568R0FKEG
QUANTITY
RCL122568R0FKEG Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL122568R0FKEG
Internal Part NumberEIS-RCL122568R0FKEG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesRCL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2512 (6432 Metric), 1225
Supplier Device Package1225 (3263 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.248" W (3.20mm x 6.30mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL122568R0FKEG
Related LinksRCL1225, RCL122568R0FKEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL122568R0FKEG Details Description
Related parts for RCL122568R0FKEG
LED .94" 13L BA15 SGL 590NM SYW datasheet.pdf
CAP CER 47PF 25V S2H 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 80.6 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 3POS SKT datasheet.pdf
IC MCU ARM 128KB FLASH 81MAPBGA datasheet.pdf
37+37 DIL EXT PIN HDR datasheet.pdf
RES SMD 1.2M OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 3A DO215AB datasheet.pdf