Vishay/Dale RCL122568R0JNEG
RCL122568R0JNEG picture photo
Mfg. Part Number
RCL122568R0JNEG
Brief Description
RES SMD 68 OHM 2W 2512 WIDE
Datasheet Download
RCL122568R0JNEG.pdf
Availability of RCL122568R0JNEG
QUANTITY
RCL122568R0JNEG Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL122568R0JNEG
Internal Part NumberEIS-RCL122568R0JNEG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesRCL
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)68
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2512 (6432 Metric), 1225
Supplier Device Package1225 (3263 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.248" W (3.20mm x 6.30mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL122568R0JNEG
Related LinksRCL1225, RCL122568R0JNEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL122568R0JNEG Details Description
Related parts for RCL122568R0JNEG
CAP ARRAY 10PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
GROMMET EDGE SOLID PE BLACK datasheet.pdf
ENDPLATE AP AKZ 2.5 PA BEIGE datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 1W DO41 datasheet.pdf