Vishay/Dale RCL12256K04FKEG
RCL12256K04FKEG picture photo
Mfg. Part Number
RCL12256K04FKEG
Brief Description
RES SMD 6.04K OHM 2W 2512 WIDE
Datasheet Download
RCL12256K04FKEG.pdf
Availability of RCL12256K04FKEG
QUANTITY
RCL12256K04FKEG Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL12256K04FKEG
Internal Part NumberEIS-RCL12256K04FKEG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesRCL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.04k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2512 (6432 Metric), 1225
Supplier Device Package1225 (3263 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.248" W (3.20mm x 6.30mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL12256K04FKEG
Related LinksRCL1225, RCL12256K04FKEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL12256K04FKEG Details Description
Related parts for RCL12256K04FKEG
RES SMD 15.8K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 10MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC TXRX RS485 FAULT-PROT 8-SOIC datasheet.pdf
IC LED Driver Linear PWM Dimming 25mA Backlight 10-TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
0.25W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 51PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf