Vishay/Dale RCL12256R98FKEG
RCL12256R98FKEG picture photo
Mfg. Part Number
RCL12256R98FKEG
Brief Description
RES SMD 6.98 OHM 2W 2512 WIDE
Datasheet Download
RCL12256R98FKEG.pdf
Availability of RCL12256R98FKEG
QUANTITY
RCL12256R98FKEG Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL12256R98FKEG
Internal Part NumberEIS-RCL12256R98FKEG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.98
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2512 (6432 Metric), 1225
Supplier Device Package1225 (3263 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.248" W (3.20mm x 6.30mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL12256R98FKEG
Related LinksRCL1225, RCL12256R98FKEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL12256R98FKEG Details Description
Related parts for RCL12256R98FKEG
IC CURRENT REGULATOR TO220AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 29POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 49DSBGA datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL. TYP A, AFS 2, TU datasheet.pdf
EVAL BOARD BATT FUEL GAUGE LIION datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS PIN datasheet.pdf