Vishay/Dale RCL1225768RFKEG
RCL1225768RFKEG picture photo
Mfg. Part Number
RCL1225768RFKEG
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 768 OHM 2W 2512 WIDE
Datasheet Download
RCL1225768RFKEG.pdf
Availability of RCL1225768RFKEG
QUANTITY
RCL1225768RFKEG Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL1225768RFKEG
Internal Part NumberEIS-RCL1225768RFKEG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)768
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2512 (6432 Metric), 1225
Supplier Device Package1225 (3263 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.248" W (3.20mm x 6.30mm)
Height0.035" (0.90mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL1225768RFKEG
Related LinksRCL1225, RCL1225768RFKEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL1225768RFKEG Details Description
Related parts for RCL1225768RFKEG
IC REG LDO 3.3V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 1.3A 220 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS 7.92MM R/A TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 WW datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 22POS 1MM SMD datasheet.pdf
RES 26.1K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 19.2MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
RES 422K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS PIN datasheet.pdf
SW M3 PIN PLUNGER SILV SLD 125V datasheet.pdf