Vishay/Dale RCL12257K68FKEG
RCL12257K68FKEG picture photo
Mfg. Part Number
RCL12257K68FKEG
Brief Description
RES SMD 7.68K OHM 2W 2512 WIDE
Datasheet Download
RCL12257K68FKEG.pdf
Availability of RCL12257K68FKEG
QUANTITY
RCL12257K68FKEG Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL12257K68FKEG
Internal Part NumberEIS-RCL12257K68FKEG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.68k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2512 (6432 Metric), 1225
Supplier Device Package1225 (3263 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.248" W (3.20mm x 6.30mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL12257K68FKEG
Related LinksRCL1225, RCL12257K68FKEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL12257K68FKEG Details Description
Related parts for RCL12257K68FKEG
JUMPER-H2728TR/C2065A/H2728TR10" datasheet.pdf
KIT REFERENCE PLATFORM MPC8349E datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V CMOS 50PPM 5X7MM datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
MICRO 100C P 72" YEL JACKS NI datasheet.pdf
CONN 11POS 1.5MM CRIMP datasheet.pdf