Vishay/Dale RCL12258K06FKEG
RCL12258K06FKEG picture photo
Mfg. Part Number
RCL12258K06FKEG
Brief Description
RES SMD 8.06K OHM 2W 2512 WIDE
Datasheet Download
RCL12258K06FKEG.pdf
Availability of RCL12258K06FKEG
QUANTITY
RCL12258K06FKEG Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL12258K06FKEG
Internal Part NumberEIS-RCL12258K06FKEG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.06k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2512 (6432 Metric), 1225
Supplier Device Package1225 (3263 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.248" W (3.20mm x 6.30mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL12258K06FKEG
Related LinksRCL1225, RCL12258K06FKEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL12258K06FKEG Details Description
Related parts for RCL12258K06FKEG
RES SMD 787K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
ADAPTER TEST 1POS WTA/WDU datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 6A P600 datasheet.pdf
RES SMD 24.3K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT BLKHD 24POS PIN/SKT datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Surface Mount, Right Angle Solder datasheet.pdf