Vishay/Dale RCL122595K3FKEG
RCL122595K3FKEG picture photo
Mfg. Part Number
RCL122595K3FKEG
Brief Description
RES SMD 95.3K OHM 2W 2512 WIDE
Datasheet Download
RCL122595K3FKEG.pdf
Availability of RCL122595K3FKEG
QUANTITY
RCL122595K3FKEG Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL122595K3FKEG
Internal Part NumberEIS-RCL122595K3FKEG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)95.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2512 (6432 Metric), 1225
Supplier Device Package1225 (3263 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.248" W (3.20mm x 6.30mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL122595K3FKEG
Related LinksRCL1225, RCL122595K3FKEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL122595K3FKEG Details Description
Related parts for RCL122595K3FKEG
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 9POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
IC SMOKE DETECTOR ION 8DIP datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 250MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf