Vishay/Dale RCL122595R3FKEG
RCL122595R3FKEG picture photo
Mfg. Part Number
RCL122595R3FKEG
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 95.3 OHM 2W 2512 WIDE
Datasheet Download
RCL122595R3FKEG.pdf
Availability of RCL122595R3FKEG
QUANTITY
RCL122595R3FKEG Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL122595R3FKEG
Internal Part NumberEIS-RCL122595R3FKEG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)95.3
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2512 (6432 Metric), 1225
Supplier Device Package1225 (3263 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.248" W (3.20mm x 6.30mm)
Height0.035" (0.90mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL122595R3FKEG
Related LinksRCL1225, RCL122595R3FKEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL122595R3FKEG Details Description
Related parts for RCL122595R3FKEG
RES SMD 3.3K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2.15K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER CAN HS 8-SOIC datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT US8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
TVS DIODE 60VWM 96.8VC SMCJ datasheet.pdf
RES 54.9K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MOD WHITE 700LM datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf