Semtech RCLAMP1502B.TCT
RCLAMP1502B.TCT picture photo
Mfg. Part Number
RCLAMP1502B.TCT
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 15VWM 40VC
Datasheet Download
RCLAMP1502B.TCT.pdf
Availability of RCLAMP1502B.TCT
QUANTITY
RCLAMP1502B.TCT Order Process
Ship out your order
Specifications of RCLAMP1502B.TCT
Internal Part NumberEIS-RCLAMP1502B.TCT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesRailClamp®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels2
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)15V (Max)
Voltage - Breakdown (Min)16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp40V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)5A (8/20µs)
Power - Peak Pulse200W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency1.5pF @ 1MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-523
Supplier Device PackageSC-75 (SOT523)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCLAMP1502B.TCT
Related LinksRCLAMP1, RCLAMP1502B.TCT Datasheet, Semtech Distributor
RCLAMP1502B.TCT Details Description
Related parts for RCLAMP1502B.TCT
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP RAISE/LOWER datasheet.pdf
OSC XO 200.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 70.6K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CABLE FFC .5MM TYPE 1 34P 152MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf