Sullins Connector Solutions RCM10DCTT-S288
RCM10DCTT-S288 picture photo
Mfg. Part Number
RCM10DCTT-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND
Datasheet Download
RCM10DCTT-S288.pdf
Availability of RCM10DCTT-S288
QUANTITY
RCM10DCTT-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCM10DCTT-S288
Internal Part NumberEIS-RCM10DCTT-S288
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
ColorGreen
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCM10DCTT-S288
Related LinksRCM10DC, RCM10DCTT-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCM10DCTT-S288 Details Description
Related parts for RCM10DCTT-S288
RES 2.7K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT 7POS 24AWG MTA100 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 2POS datasheet.pdf
RES SMD 4.02 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.5W 15VIN 05VOUT datasheet.pdf
RES 270 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR TERM BLOCK 6.2MM datasheet.pdf
TARGET BOARD ZIF SKT MSP430 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 9A/7.3A 8SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf