Sullins Connector Solutions RCM10DREN
RCM10DREN picture photo
Mfg. Part Number
RCM10DREN
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET
Datasheet Download
RCM10DREN.pdf
Availability of RCM10DREN
QUANTITY
RCM10DREN Order Process
Ship out your order
Specifications of RCM10DREN
Internal Part NumberEIS-RCM10DREN
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCM10DREN
Related LinksRCM1, RCM10DREN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCM10DREN Details Description
Related parts for RCM10DREN
Crystal 73.0000kHz 20ppm 11pF 20 kOhm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
RES SMD 61.9K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 10V TO92-3 datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 25V 20% RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4A 32V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 320MA 1.9 OHM TH datasheet.pdf