Sullins Connector Solutions RCM10DRMH
RCM10DRMH picture photo
Mfg. Part Number
RCM10DRMH
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .156 WW
Datasheet Download
RCM10DRMH.pdf
Availability of RCM10DRMH
QUANTITY
RCM10DRMH Order Process
Ship out your order
Specifications of RCM10DRMH
Internal Part NumberEIS-RCM10DRMH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCM10DRMH
Related LinksRCM1, RCM10DRMH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCM10DRMH Details Description
Related parts for RCM10DRMH
CAP CER 12PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 24POS W/STR TIN datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .015-.020" .199" datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 28AWG GOLD datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 10V X5R 0805 datasheet.pdf
CABLE 3COND 24AWG WHT SHLD 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
CARD MARKER WIRE SOLID datasheet.pdf
IC VIDEO PROCESSOR HDMI datasheet.pdf
CAP CER 30PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
BRIDGE RECT 5A 50V datasheet.pdf