Sullins Connector Solutions RCM11DSEI-S13
RCM11DSEI-S13 picture photo
Mfg. Part Number
RCM11DSEI-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND
Datasheet Download
RCM11DSEI-S13.pdf
Availability of RCM11DSEI-S13
QUANTITY
RCM11DSEI-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCM11DSEI-S13
Internal Part NumberEIS-RCM11DSEI-S13
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row11
Number of Positions22
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCM11DSEI-S13
Related LinksRCM11D, RCM11DSEI-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCM11DSEI-S13 Details Description
Related parts for RCM11DSEI-S13
IC FILTER EMI ARRAY 4CH FLIPCHIP datasheet.pdf
CONN RING 4AWG #6.35 TIN datasheet.pdf
IC CLOCK BUFFER 1:5 20SOIC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 80M OHM 1% 100W datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES 8.2K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 240K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
POT 50K OHM 3/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V C0G 1206 datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf