Sullins Connector Solutions RCM12DCAI
RCM12DCAI picture photo
Mfg. Part Number
RCM12DCAI
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
RCM12DCAI.pdf
Availability of RCM12DCAI
QUANTITY
RCM12DCAI Order Process
Ship out your order
Specifications of RCM12DCAI
Internal Part NumberEIS-RCM12DCAI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row12
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCM12DCAI
Related LinksRCM1, RCM12DCAI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCM12DCAI Details Description
Related parts for RCM12DCAI
SIDAC MC BI 120V 400A TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 649 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 6.3V 10% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Socket 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS PNL MNT SKT datasheet.pdf