Sullins Connector Solutions RCM12DCWI
RCM12DCWI picture photo
Mfg. Part Number
RCM12DCWI
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
RCM12DCWI.pdf
Availability of RCM12DCWI
QUANTITY
RCM12DCWI Order Process
Ship out your order
Specifications of RCM12DCWI
Internal Part NumberEIS-RCM12DCWI
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCM12DCWI
Related LinksRCM1, RCM12DCWI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCM12DCWI Details Description
Related parts for RCM12DCWI
IDC CABLE - MDM60T/MC60M/MDM60T datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 190PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 13POS 1MM R/A datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 275VAC RADIAL datasheet.pdf
RES 60.4 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 21.5 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf