Sullins Connector Solutions RCM12DRMT
RCM12DRMT picture photo
Mfg. Part Number
RCM12DRMT
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS .156 WW
Datasheet Download
RCM12DRMT.pdf
Availability of RCM12DRMT
QUANTITY
RCM12DRMT Order Process
Ship out your order
Specifications of RCM12DRMT
Internal Part NumberEIS-RCM12DRMT
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCM12DRMT
Related LinksRCM1, RCM12DRMT Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCM12DRMT Details Description
Related parts for RCM12DRMT
IC REG LDO -12V 1A D2PAK datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
VARISTOR 42V 10A 0402 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 24VOUT datasheet.pdf
RES 4.42K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.1 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 50PPM 2X2.5 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 12POS STRGHT SKT datasheet.pdf