Sullins Connector Solutions RCM15DRPS
RCM15DRPS picture photo
Mfg. Part Number
RCM15DRPS
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
RCM15DRPS.pdf
Availability of RCM15DRPS
QUANTITY
RCM15DRPS Order Process
Ship out your order
Specifications of RCM15DRPS
Internal Part NumberEIS-RCM15DRPS
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCM15DRPS
Related LinksRCM1, RCM15DRPS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCM15DRPS Details Description
Related parts for RCM15DRPS
THERMISTOR TEMP MEAS 3K OHM @25C datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 15MA 1.7 OHM SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.42K OHM 1% 20W datasheet.pdf
FRONT RELEASE WC datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 300MW SOT23 datasheet.pdf
FIXED IND 28NH 1.2A 98 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 182K OHM 0.4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf