Sullins Connector Solutions RCM15DRXS
RCM15DRXS picture photo
Mfg. Part Number
RCM15DRXS
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
RCM15DRXS.pdf
Availability of RCM15DRXS
QUANTITY
RCM15DRXS Order Process
Ship out your order
Specifications of RCM15DRXS
Internal Part NumberEIS-RCM15DRXS
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCM15DRXS
Related LinksRCM1, RCM15DRXS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCM15DRXS Details Description
Related parts for RCM15DRXS
DIODE GEN PURP 400V 16A DO203AA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 642 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
RES 100K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 56POS SKT datasheet.pdf
Connector Receptacle 39 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 74POS datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.2A 150 MOHM datasheet.pdf