Sullins Connector Solutions RCM18DCAN
RCM18DCAN picture photo
Mfg. Part Number
RCM18DCAN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
RCM18DCAN.pdf
Availability of RCM18DCAN
QUANTITY
RCM18DCAN Order Process
Ship out your order
Specifications of RCM18DCAN
Internal Part NumberEIS-RCM18DCAN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row18
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCM18DCAN
Related LinksRCM1, RCM18DCAN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCM18DCAN Details Description
Related parts for RCM18DCAN
IC QUAD 2-TO-1 SEL/MUX 16-SOIC datasheet.pdf
RES 22K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100 50POS DUAL GOLD datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 9.2PF 50V U2J 0201 datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf