Sullins Connector Solutions RCM18DCWH
RCM18DCWH picture photo
Mfg. Part Number
RCM18DCWH
Brief Description
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
RCM18DCWH.pdf
Availability of RCM18DCWH
QUANTITY
RCM18DCWH Order Process
Ship out your order
Specifications of RCM18DCWH
Internal Part NumberEIS-RCM18DCWH
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCM18DCWH
Related LinksRCM1, RCM18DCWH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCM18DCWH Details Description
Related parts for RCM18DCWH
CONN RING 8 AWG #1/4 SOLIS datasheet.pdf
IC DRVR CLK PECL 3.3V 32LQFP datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 41VC SOT23 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW MINI3 datasheet.pdf
5 POS MCONN 1 2 LL REC HSG CODA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 15POS INLINE SCKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf