Sullins Connector Solutions RCM18DRAN
RCM18DRAN picture photo
Mfg. Part Number
RCM18DRAN
Brief Description
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
RCM18DRAN.pdf
Availability of RCM18DRAN
QUANTITY
RCM18DRAN Order Process
Ship out your order
Specifications of RCM18DRAN
Internal Part NumberEIS-RCM18DRAN
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCM18DRAN
Related LinksRCM1, RCM18DRAN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCM18DRAN Details Description
Related parts for RCM18DRAN
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 60W datasheet.pdf
IC RF PWR CNTRL 2GHZ DUAL 8MSOP datasheet.pdf
TAPE POLYMER RESIN 210MMX10.1M datasheet.pdf
RES SMD 3.9M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FUSE PTC RESETTABLE datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 10% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS SKT datasheet.pdf
RES 759 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10UF 10V X7R 1206 datasheet.pdf
PDU SWITCHED 30A C13 16 OUTLET datasheet.pdf