Sullins Connector Solutions RCM18DRTS
RCM18DRTS picture photo
Mfg. Part Number
RCM18DRTS
Brief Description
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
RCM18DRTS.pdf
Availability of RCM18DRTS
QUANTITY
RCM18DRTS Order Process
Ship out your order
Specifications of RCM18DRTS
Internal Part NumberEIS-RCM18DRTS
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCM18DRTS
Related LinksRCM1, RCM18DRTS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCM18DRTS Details Description
Related parts for RCM18DRTS
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC STEREO AUDIO CODEC 1.8V 32QFN datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 2TX/2RX 20-TSSOP datasheet.pdf
IC LIU/FRAMER T1/E1/J1 4CH 225BG datasheet.pdf
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 13.7KOHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 420MA 1.48 OHM datasheet.pdf
KEYPAD BCKLT RUBBER 12BTN LO PRO datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 9.9995K OHM .3W .1% RADIAL datasheet.pdf