Sullins Connector Solutions RCM25DCAH-S189
RCM25DCAH-S189 picture photo
Mfg. Part Number
RCM25DCAH-S189
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
RCM25DCAH-S189.pdf
Availability of RCM25DCAH-S189
QUANTITY
RCM25DCAH-S189 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCM25DCAH-S189
Internal Part NumberEIS-RCM25DCAH-S189
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row25
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCM25DCAH-S189
Related LinksRCM25DC, RCM25DCAH-S189 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCM25DCAH-S189 Details Description
Related parts for RCM25DCAH-S189
IC DRVR/RCVR MULTCH RS232 20SSOP datasheet.pdf
IC VIDEO SWITCH QUAD 2X1 16QSOP datasheet.pdf
RES SMD 71.5 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
070 MLC W-W CAP HSG 3P F/A datasheet.pdf
CONN HSG WALL MNT RCPT 6POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 3.81MM VERT BK datasheet.pdf
TVS DIODE 1VWM SOD723 datasheet.pdf
CAP CER 240PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf