Sullins Connector Solutions RCM25DRMH-S288
RCM25DRMH-S288 picture photo
Mfg. Part Number
RCM25DRMH-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND
Datasheet Download
RCM25DRMH-S288.pdf
Availability of RCM25DRMH-S288
QUANTITY
RCM25DRMH-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCM25DRMH-S288
Internal Part NumberEIS-RCM25DRMH-S288
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationWire Wrap
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCM25DRMH-S288
Related LinksRCM25DR, RCM25DRMH-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCM25DRMH-S288 Details Description
Related parts for RCM25DRMH-S288
CONN HEADER .100 DUAL STR 26POS datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
IC RS232 3V-5.5V DRVR 16-TSSOP datasheet.pdf
OSC MEMS 27.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 53.5A TO247 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
RES 523 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 3.3V 60A 198W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
SCR SENS 600V 10A TO220 datasheet.pdf