Sullins Connector Solutions RCM25DRTH-S13
RCM25DRTH-S13 picture photo
Mfg. Part Number
RCM25DRTH-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND
Datasheet Download
RCM25DRTH-S13.pdf
Availability of RCM25DRTH-S13
QUANTITY
RCM25DRTH-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCM25DRTH-S13
Internal Part NumberEIS-RCM25DRTH-S13
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCM25DRTH-S13
Related LinksRCM25D, RCM25DRTH-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCM25DRTH-S13 Details Description
Related parts for RCM25DRTH-S13
RES SMD 59 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN U-MNL CAP 4POS 94V-0 RED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 94VWM 152VC AXIAL datasheet.pdf
DIODE 25A 800V GSIB-5S datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 24V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf
IC DAA FCC+ EMBEDDED 10SOIC datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
VARISTOR 990V 4.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE SKT datasheet.pdf