Sullins Connector Solutions RCM25DRYN
RCM25DRYN picture photo
Mfg. Part Number
RCM25DRYN
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
RCM25DRYN.pdf
Availability of RCM25DRYN
QUANTITY
RCM25DRYN Order Process
Ship out your order
Specifications of RCM25DRYN
Internal Part NumberEIS-RCM25DRYN
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCM25DRYN
Related LinksRCM2, RCM25DRYN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCM25DRYN Details Description
Related parts for RCM25DRYN
CAP ALUM 47000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
IC TXRX 3.3V MULTIPROTCOL 36SSOP datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 25V 10% RADIAL datasheet.pdf
OSC XO 850.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 12-36VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONN HDR 4POS 7.50MM R/A SLDR datasheet.pdf
EMITTER IR 890NM 100MA SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf