Sullins Connector Solutions RCM25DSEF
RCM25DSEF picture photo
Mfg. Part Number
RCM25DSEF
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET
Datasheet Download
RCM25DSEF.pdf
Availability of RCM25DSEF
QUANTITY
RCM25DSEF Order Process
Ship out your order
Specifications of RCM25DSEF
Internal Part NumberEIS-RCM25DSEF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row25
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Floating Bobbin, 0.116" (2.95mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCM25DSEF
Related LinksRCM2, RCM25DSEF Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCM25DSEF Details Description
Related parts for RCM25DSEF
CABLE MOD FLAT 8COND SILVER 100' datasheet.pdf
FIXED IND 18.5NH 3A SMD datasheet.pdf
TRANS NPN 250V 17A TO-220AB datasheet.pdf
CONN RCPT HV-100 20POS VERT T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 619 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 110 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 8PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
DSUB 37 F PCB STR G50 ZINC datasheet.pdf
IC AMP PREC CS 25V SOT23 datasheet.pdf