Sullins Connector Solutions RCM28DCMN-S288
RCM28DCMN-S288 picture photo
Mfg. Part Number
RCM28DCMN-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND
Datasheet Download
RCM28DCMN-S288.pdf
Availability of RCM28DCMN-S288
QUANTITY
RCM28DCMN-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCM28DCMN-S288
Internal Part NumberEIS-RCM28DCMN-S288
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row28
Number of Positions56
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationWire Wrap
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCM28DCMN-S288
Related LinksRCM28DC, RCM28DCMN-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCM28DCMN-S288 Details Description
Related parts for RCM28DCMN-S288
CONN EDGECARD 60POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONN CHAMP PLUG 68POS .050 R/A datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 28K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 19 RES 1.8K OHM 20SOIC datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.01% 1/10W 0603 datasheet.pdf