Sullins Connector Solutions RCM30DCSN-S288
RCM30DCSN-S288 picture photo
Mfg. Part Number
RCM30DCSN-S288
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND
Datasheet Download
RCM30DCSN-S288.pdf
Availability of RCM30DCSN-S288
QUANTITY
RCM30DCSN-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCM30DCSN-S288
Internal Part NumberEIS-RCM30DCSN-S288
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row30
Number of Positions60
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCM30DCSN-S288
Related LinksRCM30DC, RCM30DCSN-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCM30DCSN-S288 Details Description
Related parts for RCM30DCSN-S288
Crystal 8.1920MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SOJ, 9.40mm pitch datasheet.pdf
TVS DIODE 170VWM 304VC SMC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 1.30M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 350MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 301K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 3.3V +/-3.3VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 27 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf