Sullins Connector Solutions RCM30DCSS
RCM30DCSS picture photo
Mfg. Part Number
RCM30DCSS
Brief Description
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
RCM30DCSS.pdf
Availability of RCM30DCSS
QUANTITY
RCM30DCSS Order Process
Ship out your order
Specifications of RCM30DCSS
Internal Part NumberEIS-RCM30DCSS
Number of Positions60
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorGreen
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCM30DCSS
Related LinksRCM3, RCM30DCSS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCM30DCSS Details Description
Related parts for RCM30DCSS
CONN TERMINAL GROUND 25MM datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/4W .25% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC SE SPDT 0.1-6.0GHZ GAAS 6MLPD datasheet.pdf
POT 2K OHM 2W HYBRITRON LINEAR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
Crystal 36.0000MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf