Sullins Connector Solutions RCM36DRYN-S13
RCM36DRYN-S13 picture photo
Mfg. Part Number
RCM36DRYN-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND
Datasheet Download
RCM36DRYN-S13.pdf
Availability of RCM36DRYN-S13
QUANTITY
RCM36DRYN-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCM36DRYN-S13
Internal Part NumberEIS-RCM36DRYN-S13
Number of Positions72
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCM36DRYN-S13
Related LinksRCM36D, RCM36DRYN-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCM36DRYN-S13 Details Description
Related parts for RCM36DRYN-S13
RELAY TELECOM DPDT 1A 4.5V datasheet.pdf
CONN PLUG FREE/HANG 4POS SIZE 8 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 15A 12V datasheet.pdf
IC CLK GEN CPU 200MHZ 2CIRC datasheet.pdf
INLET IEC320 C14 SNAP 6.3MM TERM datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 10V X7R 0402 datasheet.pdf
IC CLK BUF 2:1/1:2 1.3GHZ 64TQFP datasheet.pdf
WIRE LOCATOR datasheet.pdf
CABLE CAT6 8COND 24AWG RED 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 1.49K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 46 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf