Sullins Connector Solutions RCM40DCCS
RCM40DCCS picture photo
Mfg. Part Number
RCM40DCCS
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
RCM40DCCS.pdf
Availability of RCM40DCCS
QUANTITY
RCM40DCCS Order Process
Ship out your order
Specifications of RCM40DCCS
Internal Part NumberEIS-RCM40DCCS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row40
Number of Positions80
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorGreen
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCM40DCCS
Related LinksRCM4, RCM40DCCS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCM40DCCS Details Description
Related parts for RCM40DCCS
CONN RCPT 8POS .125 IDC 50GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 84POS .100 DBL R/A PCB datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
OSC CMOS PROG 1.8V OE SMD datasheet.pdf
CBL SGL-END STR 19POS FMALE 12' datasheet.pdf
COUNTER LCD 6 CHAR 85-250V PANEL datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
22+22 DIL SURFACE MOUNT P/HDR datasheet.pdf
CARD GUIDE INSERT 4.0" 0.102" BK datasheet.pdf