Sullins Connector Solutions RCM40DRSI-S288
RCM40DRSI-S288 picture photo
Mfg. Part Number
RCM40DRSI-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND
Datasheet Download
RCM40DRSI-S288.pdf
Availability of RCM40DRSI-S288
QUANTITY
RCM40DRSI-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCM40DRSI-S288
Internal Part NumberEIS-RCM40DRSI-S288
Number of Positions80
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCM40DRSI-S288
Related LinksRCM40DR, RCM40DRSI-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCM40DRSI-S288 Details Description
Related parts for RCM40DRSI-S288
RES SMD 2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MICRO 25POS PIN 10" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 20ppm 30pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 3.65K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 216V 8KA DISC 20MM datasheet.pdf
48+48 DIL SMT VERT SOCKET datasheet.pdf
IC FPGA 696 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP CER 12PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf