Sullins Connector Solutions RCM40DTBI-S189
RCM40DTBI-S189 picture photo
Mfg. Part Number
RCM40DTBI-S189
Brief Description
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
RCM40DTBI-S189.pdf
Availability of RCM40DTBI-S189
QUANTITY
RCM40DTBI-S189 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCM40DTBI-S189
Internal Part NumberEIS-RCM40DTBI-S189
Number of Positions80
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCM40DTBI-S189
Related LinksRCM40DT, RCM40DTBI-S189 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCM40DTBI-S189 Details Description
Related parts for RCM40DTBI-S189
TRIMMER 1M OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 16V 10% 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.2A 6DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
SIL FEMALE CRIMP HOUSING 2POS datasheet.pdf
SOLDER TAB SGL END 1 HOLE TIN PL datasheet.pdf
CONN RECEPT 40POS 1.27MM datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf