Sullins Connector Solutions RCM44DSUI
RCM44DSUI picture photo
Mfg. Part Number
RCM44DSUI
Brief Description
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
RCM44DSUI.pdf
Availability of RCM44DSUI
QUANTITY
RCM44DSUI Order Process
Ship out your order
Specifications of RCM44DSUI
Internal Part NumberEIS-RCM44DSUI
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row44
Number of Positions88
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCM44DSUI
Related LinksRCM4, RCM44DSUI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCM44DSUI Details Description
Related parts for RCM44DSUI
BATTERY PK 12.0V AA SIZ ALKALINE datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 12V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
RES SMD 79.6 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
350 TB SOCKET WF VER datasheet.pdf
TINEL LOCK RING ADAPT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 13.7A DPAK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS SKT datasheet.pdf