Vishay/Dale RCP0505B100RGEB
RCP0505B100RGEB picture photo
Mfg. Part Number
RCP0505B100RGEB
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100 OHM 2% 5W 0505
Datasheet Download
RCP0505B100RGEB.pdf
Availability of RCP0505B100RGEB
QUANTITY
RCP0505B100RGEB Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0505B100RGEB
Internal Part NumberEIS-RCP0505B100RGEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±2%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0505 (1412 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0505B100RGEB
Related LinksRCP0505, RCP0505B100RGEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0505B100RGEB Details Description
Related parts for RCP0505B100RGEB
CONN EDGECARD 86POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 36PF 200V NP0 1210 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 10A 125V datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 28POS 2MM T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf