Vishay/Dale RCP0505B100RGED
RCP0505B100RGED picture photo
Mfg. Part Number
RCP0505B100RGED
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100 OHM 2% 5W 0505
Datasheet Download
RCP0505B100RGED.pdf
Availability of RCP0505B100RGED
QUANTITY
RCP0505B100RGED Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0505B100RGED
Internal Part NumberEIS-RCP0505B100RGED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±2%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0505 (1412 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0505B100RGED
Related LinksRCP0505, RCP0505B100RGED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0505B100RGED Details Description
Related parts for RCP0505B100RGED
HOLDER BATTERY COIN 20MM DIA SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 24POS datasheet.pdf
CAP MICA 43PF 1PF 100V 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
LED HOLDER RA 3MM 2LD NYL BK datasheet.pdf
ROUND SPACER #2 NYLON 11/16" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS PIN datasheet.pdf
HAND CRIMP TOOL FAROBIT CON TERM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRGHT SKT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 1W datasheet.pdf