Vishay/Dale RCP0505B100RGET
RCP0505B100RGET picture photo
Mfg. Part Number
RCP0505B100RGET
Brief Description
RES SMD 100 OHM 2% 5W 0505
Datasheet Download
RCP0505B100RGET.pdf
Availability of RCP0505B100RGET
QUANTITY
RCP0505B100RGET Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0505B100RGET
Internal Part NumberEIS-RCP0505B100RGET
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±2%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0505 (1412 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0505B100RGET
Related LinksRCP0505, RCP0505B100RGET Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0505B100RGET Details Description
Related parts for RCP0505B100RGET
IC REG LDO 5V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE SPST 8A 5V datasheet.pdf
DIODE PIN 60V 100MA SSMINI-2P datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SSR OCMOS FET 350MA NO 6-SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 12SL/14/14S datasheet.pdf
IC OSC VCXO 66MHZ 6CLCC datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf