Vishay/Dale RCP0505B100RGS2
RCP0505B100RGS2 picture photo
Mfg. Part Number
RCP0505B100RGS2
Brief Description
RES SMD 100 OHM 2% 5W 0505
Datasheet Download
RCP0505B100RGS2.pdf
Availability of RCP0505B100RGS2
QUANTITY
RCP0505B100RGS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0505B100RGS2
Internal Part NumberEIS-RCP0505B100RGS2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±2%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0505 (1412 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0505B100RGS2
Related LinksRCP0505, RCP0505B100RGS2 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0505B100RGS2 Details Description
Related parts for RCP0505B100RGS2
IC VREF SERIES +-10V 14CDIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 6.9A IPAK datasheet.pdf
IC AMP LO-NOISE 1.5-2.4GHZ 8-QFN datasheet.pdf
IC BUFFER NON-INVERTER DUAL ES6 datasheet.pdf
CONN PLUG 8 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 3.81MM datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .229M 21POS datasheet.pdf
STRNGLT 299' 12/3 45 150'LEAD datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 1.5A 60 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf