Vishay/Dale RCP0505B100RGTP
RCP0505B100RGTP picture photo
Mfg. Part Number
RCP0505B100RGTP
Brief Description
RES SMD 100 OHM 2% 5W 0505
Datasheet Download
RCP0505B100RGTP.pdf
Availability of RCP0505B100RGTP
QUANTITY
RCP0505B100RGTP Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0505B100RGTP
Internal Part NumberEIS-RCP0505B100RGTP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±2%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0505 (1412 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0505B100RGTP
Related LinksRCP0505, RCP0505B100RGTP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0505B100RGTP Details Description
Related parts for RCP0505B100RGTP
IC MCU 8BIT 896B OTP 18SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 28V 500MW SOD123 datasheet.pdf
EVALUATION KIT FOR RN-131G datasheet.pdf
12CIR MTA156 EDGE CONN LF datasheet.pdf
DSUB 50 F CRIMP T FO datasheet.pdf
LIMIT SWITCH TOP ROLLER PLUNGER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
FUSE GLASS 32MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
SLDV-THR 5.00/12/180F 3.2 BK datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
1016 TB SOC WF VERTICAL datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf