Vishay/Dale RCP0505B100RGTP
RCP0505B100RGTP picture photo
Mfg. Part Number
RCP0505B100RGTP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100 OHM 2% 5W 0505
Datasheet Download
RCP0505B100RGTP.pdf
Availability of RCP0505B100RGTP
QUANTITY
RCP0505B100RGTP Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0505B100RGTP
Internal Part NumberEIS-RCP0505B100RGTP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±2%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0505 (1412 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0505B100RGTP
Related LinksRCP0505, RCP0505B100RGTP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0505B100RGTP Details Description
Related parts for RCP0505B100RGTP
CONVERTER DC/DC 1.8V 72W OUT T/H datasheet.pdf
RND STNDFF 1/4-20 CERAMIC 1-1/2" datasheet.pdf
RES SMD 71.5 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 15.4 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
D4N-1C20 datasheet.pdf
CONN HDR 44POS 2MM GOLD DIP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 860MA 210 MOHM datasheet.pdf
OSC MEMS 12.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.5V datasheet.pdf