Vishay/Dale RCP0505B100RJEB
RCP0505B100RJEB picture photo
Mfg. Part Number
RCP0505B100RJEB
Brief Description
RES SMD 100 OHM 5% 5W 0505
Datasheet Download
RCP0505B100RJEB.pdf
Availability of RCP0505B100RJEB
QUANTITY
RCP0505B100RJEB Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0505B100RJEB
Internal Part NumberEIS-RCP0505B100RJEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0505 (1412 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0505B100RJEB
Related LinksRCP0505, RCP0505B100RJEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0505B100RJEB Details Description
Related parts for RCP0505B100RJEB
THERMISTOR 35 OHM 425V SMT PTC datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 15W datasheet.pdf
BIT TORX T10 2.76" datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LED CBI 5MM BICLR RED/GRN 1.000" datasheet.pdf
RES 2.03K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 280K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 12VOUT 75W datasheet.pdf
RES SMD 12.1 OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 31.6 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf